Festyn parafialny "Nie ma jak u mamy..." 12-13.06.2016

plakat festyn parafialny

W dniach 11-12.06.2016 miał miejsce festyn parafialny z okazji 120-lecia parafii Ligota Tur., 80-lecia kościoła w Ligocie Tur., oraz 25-lecia kościoła w Zakrzowie Tur.

Przeczytaj artykuł "Ligcka szkoła gwary i gotowania" zamieszczony na stronie internetowej Opolskiego Gościa Niedzielnego.

Zobacz galerię zdjęć "Farer na ligockich błoniach" zamieszczony na stronie internetowej Opolskiego Gościa Niedzielnego.

 

 

 

 

Galeria zdjęć "Festyn "Nie ma jak u mamy.." - niedziela - 13.06.2016"

 


Konkurs "Królowa sernika"

Zapraszamy wszystkie chętne Panie, warunek z naszej parafii, (chyba że i znajdzie się jakiś Pan!!!) do zgłaszania się do konkursu na najlepszy sernik w parafii. Rozpoczynamy zapisy do konkursu, który będzie przeprowadzony w ramach jubileuszowego festynu 12 czerwca. Serniki prosimy przygotować własnoręcznie w domach i dostarczyć w niedzielę 12 czerwca do salki parafialnej do godz. 1000. Tam zostaną przyznane numery startowe i będą podlegać ocenie komisji. Przewodniczącym Komisji oceniającej będzie Remigiusz Rączka. Finał i rozwiązanie konkursu odbędzie się pod namiotem ok. 1700 - 1730. Nagrodą główną będzie mikser planetarny firmy „KitchenAid”. Będą też nagrody pocieszenia!


Zaproszenie na obchody jubileuszowe parafii 
św. Katarzyny Aleksandryjskiej 
do Ligoty Tur. 11-12.06.2016

„Nie ma jak u mamy, czyli parafia od kuchni!”

W 2016 roku obchodzimy w naszej wspólnocie parafialnej Jubileusz 120 lat powstania parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Tur., 80 lat powstania kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Ligocie Tur. oraz 25 lat powstania kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Tur. Świętowanie tychże rocznic połączymy wspólnie w jednych obchodach, które zostaną uwieńczone festynem parafialnym w dniach 11-12 czerwca 2016 w Ligocie Tur.
W sobotę 11 czerwca po południu rozpoczniemy w Ligocie koncertem-przedstawieniem pt. „Dzieci dzieciom” w ramach, którego zaprezentują się dzieci z przedszkoli z Zakrzowa i Kadłuba oraz dzieci ze szkoły podstawowej z Kadłuba i Ligoty. Następnie będą występy naszej parafialnej scholii dziecięcej „Róża Maryi” i koncert zakończy występ zaprzyjaźnionego z naszą parafią zespołu „Promyki Maryi” z Zębowic. Wieczorem zaś zapraszamy na zabawę taneczną, którą poprowadzi zespół „Trio” z Raszowej.
W niedzielę 12.06 rozpoczniemy główne jubileuszowe obchody uroczystą mszą św. odpustową ku czci naszego patrona św. Antoniego z Padwy, której przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji opolskiej ks. bp Andrzej Czaja. Będą też kapłani z naszego dekanatu oraz zaproszeni goście. Oprawę muzyczną na sumie odpustowej zapewni po raz pierwszy w historii dziecięca orkiestra dęta z naszej ligockiej parafii. Będzie to ich pierwsze oficjalne zainicjowanie działalności. Ich występy usłyszymy również po Mszy św. już w namiocie, który będzie ustawiony na terenie przykościelnym, na tzw. ligockich Błoniach.W czasie festynu będzie zorganizowany catering, na który wcześniej będą zapisy w parafii, tak aby już tego dnia kobiety nie musiały jeszcze zajmować się obiadem. Po obiedzie nastąpi część artystyczna, którą przygotowali mieszkańcy naszych trzech wiosek: z Ligoty, Kadłuba i Zakrzowa Turawskiego, które tworzą wspólnie naszą parafię. Zatytułowaliśmy nasz festyn hasłem „Nie ma jak u mamy, czyli parafia od kuchni!” Parafia w Ligocie Tur. została ustanowiona 26.05.1894 roku czyli w Dzień Matki, stąd zrodził się pomysł, aby ukazać jej specyfikę pod kątem religijno-obyczajowo-kulinarnym, aby wszyscy mogli poczuć się w parafii i na festynie tak dobrze „jak u mamy”. Pod tym samym tytułem w czasie festynu będziemy promować książę jubileuszową o obyczajach religijno-kulinarnych naszej parafii, jak również rozprowadzać „Parafialny śpiewnik biesiadny”, który będzie służył nam, taką mamy nadzieję, nie tylko w czasie festynu.
Gwiazdą festynu będzie dobrze znany z TVP śląski kucharz p. Remigiusz Rączka z Wodzisławia Śląskiego, który będzie na naszych oczach czynił „cuda” kulinarne, abyśmy poczuli się „jak u mamy!” Oczywiście będzie można nie tylko patrzeć, ale również i degustować tego, co p. Rączka ugotuje! Będzie też konkurs na „Królową Sernika”, czyli wybory najlepszego sernika w parafii! Główną wygraną w tym konkursie będzie mikser firmy KitchenAid. W maju zapisy do konkursu – warunek trzeba być nasza parafianką!
Wieczór zakończy się zabawą taneczną, którą poprowadzi zespół „Diamant” z Tarnowa Opolskiego.Te i wiele innych jeszcze atrakcji czekają na wszystkich uczestników festynu, na który serdecznie zapraszamy, abyśmy wspólnie mogli powiedzieć za naszym wieszczem: „I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem, A com widział i słyszał, w księgi umieściłem!”

Ks. Sławomir Pawiński, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ligocie Tur