Poświęcenie organów w kościele w Ligocie Tur.

W niedzielę (17.05.2009) odbyło się uroczyste poświęcenie organów w kościele parafialnym w Ligocie Turawskiej. Poświęcenia dokonał ks. dr Grzegorz Pozniak referent ds. Muzyki Kościelnej oraz Kierownik Studium Muzyki Kościelnej w Opolu. Po poświęceniu odbył się koncert w wykonaniu Gabrieli Dendera.

Podczas koncertu zostało wykonanych pięć starannie dobranych utworów:

- Jean Langlais – SUITE BREVE – cz. I Grands Jeux
- J. S. Bach – Komm, Gott, Schopfer, Heiliger Gest
- Felix Mendelssohn Bartholdy – Sonata II
- Johannes Brahmus – Preludium (I fuga) g-moll
- Jean Langlais – SUITE BREVE – cz. IV Dialogue sur les Mixtures

Gabriela Dendera - edukacje muzyczną rozpoczeła w rodzinnym Opolu w PSM I i II st. W drugiej klasie, średniej szkoły muzycznej, podjęła naukę w SMK w Opolu gdzie obecnie prowadzi klasę organów jak również praktykę muzyczno-liturgiczną. Obydwie szkoły ukończyła z wyróżnieniem i w 2004 roku rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Teologii Muzyki. W roku 2005 rozpoczeła również studia na Wydziale Wokalno - Instrumentalnym w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich, które prowadził m. in. prof. Jean-Luc Perrot, prof. Stefan Baier, prof. Christoph Grohann, Marek Topkowski, Bernard Hass. Uczestniczyła w III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki "Pax et bonum per musicam" we Wrocławiu, w VI Śląskim Festiwalu Bachowskim, w Dniach Kultury Chrześcijańskiej, w VI Paczkowskim Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Brosiga, w III Festiwalu Promocyjnym "Sierpień Talentów". Współpracując z opolskim SMK wykonuje szereg koncertów w ramach uroczystości poświęcania wyremontowanych organów na terenie diecezji opolskiej. W 2008 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury.

 

Galeria zdjęć