Jubileusz 250-lecia kościoła św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Tur.

 

Przeczytaj artykuł "Pamiętają o korzeniach" dotyczący jubileuszu 250-ciolecia kościoła w Zakrzowie Turawskim zamieszczony w katolickim tygodniku "Gość Niedzielny" z 19 lipca 2009 (nr.29 rok LXXXVI).

 


W dniach 03 - 05.07.2009 w Zakrzowie Turawskim odbyły się uroczystości upamiętniające rocznice 250-ciolecia bodowy kościoła.

Obchody rozpoczęły się w piątek wieczorem czuwaniem modlitewnym dla wszystkich dzieci naszej parafii. Podczas czuwania każdy uczestnik zaniosł znicz na cmentarz przykościelny i położył go na grobach zmarłych dzieci. O godzinie 21.00 zabrzmiał hymn Apelu Jasnogórskiego i tym samym zaczęło się czuwanie modlitewne dla wszystkich wiernych naszej parafii. Również podczas tego czuwania odbyła się uroczysta procesja ścieżkami zakrzowskiego cmentarza. Parafianie podchodzili do grobów swoich bliskich aby tam pozostawić zapalony znicz. Po czuwaniu połączonym z procesją przyszedł czas adorację najświętszego sakramentu, która zakończyła się błogosławieństwem. o godzinie 23.00 rozpoczęła się Msza Św. której przewodniczył oraz Słowo Boże wygłosił wywodzący się z naszej parafii o. Krystian Żmuda.

W sobotę, obchody jubileuszu rozpoczęły się Mszą Św. pod przewodnictwem o. Błażeja Kurowskiego. Po Mszy Św. o. Błażej wygłosił wykład na temat religijności i pobożności na naszych ziemiach w latach 1759 - 2009. Podczas Mszy Św. odbył się również koncert zespołu folklorystycznego "Siekiereczki" ze Starego Gierałtowa.     O godzinie 15.00 odbyło obchody przeniosły się na boisko sportowe gdzie miały miejsce występy artystyczne. Jako pierwsi wystąpili zespół śpiewaczy ludowych "Siekiereczki" później na scenie zagościła młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Ligocie Turawskiej z pokazami tańca oraz z przedstawieniem zatytułowanym "Nawrócenie Św. Pława". Swój program artystyczny również zaprezentowały dzieci z Publicznego Przedszkola w Zakrzowie Turawskim. Po występach nadszedł czas na sprawdzenie wiedzy na temat życia św. Pawła. W konkursie brali uczniowie klasy IV, V i VI szkoły podstawowej. Przygotował i prowadzał konkurs ks. wikary Jarosław Ostrowski natomiast w skład komisji wchodzili: ks. proboszcz Sławomir Pawiński, Brygida Kansy (dyrektor Szkoły Podstawowej w Ligocie Tur.) oraz Michał Panicz (katecheta). Na zakończenie pierwszego dniea obchodów jubileuszu odbyła się huczna zabawa taneczna z zespołem "Polaris 2"

Ostatniego dnia obchodów jubileuszowych - w niedziele - o godzinie 11.00 odbyła się uroczysta Msza Św. odpustowa pod przewodnictwem ks. Joachima Waloszka - rektora WSD w Opolu. Msza Św. odbyła się na wolnym powietrzu tak jak miało to wcześniej nim jeszcze powstał nowy kościół w Zakrzowie. Na mszy Św. byli obecni specjalnie zaproszenie goście m.in. księża z naszego dekanatu oraz księża którzy pracowali wcześniej w parafii, wójt Gminy Turawa - Waldemar Kampa oraz siostra zakonna pochodząca z pobliskiej Poliwody. Słowo Boże wygłosił ks. Joachim Waloszek. Po zakończeniu Mszy Św. zaproszenie goście oraz mieszkańcy parafii przeszli uroczystym korowodem na boisko sportowe gdzie czekał na niech smaczny odpustowy obiad oraz mnóstwo atrakcji takich jak: wesołe miasteczko, loteria fantowa oraz występy artystyczne. Pierwszy na scenie zaprezentował się zespół "Kamraty". Kolejnym punktem programu artystycznego był występ naszego małego parafialnego kabaretu, który przedstawił skecz pod tytułem "Zakon Hildy". Później na scenie zagościł zespół "Szlager Maszyna". W między czasie odbyły się również losowania głównych nagród w loterii fantowej. Ostatnim punktem programu artystycznego była zabawa taneczna, na której bawiła do białego rana zespół "Quartz".

Galeria zdjęć "Rozpoczęcie obchodów Jubileuszowych - piątek - 03.07.2009"

Galeria zdjęć "Pierwszy dzień obchodów Jubileuszowych - sobota - 04.07.2009"

Galeria zdjęć "Drugi dzień obchodów Jubileuszowych - Msza Św. Odpustowa - niedziela - 05.07.2009"

Galeria zdjęć "Drugi dzień obchodów Jubileuszowych - Program artystyczny - niedziela - 05.07.2009"


W 2009 r. przeżywamy Jubileusz 250-lecia powstania kościoła św. Piotra i Pawła w Zakrzowie Turawskim. Jubileusz kościoła zbiegł się szczęśliwie z ogłoszonym przez pp. Benedykta XVI w Kościele Powszechnym Rokiem św. Pawła. Ten kontekst naznaczył nam program obchodów jubileuszu kościoła, który został przed 250 laty poświęcony Wielkiemu Apostołowi Narodów. Choć obecnie drewniany i zabytkowy kościół nie spełnia funkcji liturgicznej, to z racji jego jubileuszu pragniemy przywrócić w nim życie religijne. W tym celu były i będą nadal organizowane Msze św. i różne spotkania dla poszczególnych stanów i grup wiekowych. Punktem kulminacyjnym będą obchody odpustu ku czci św. Piotra i Pawła w dniach 3-5 lipca 2009 r. Rozpoczniemy w piątkowy wieczór 3 lipca czuwaniem w kościele jubileuszowym, które zakończy się „Pasterką” o północy. Będziemy chcieli poprzez to „Czuwanie” wrócić do korzeni wiary przodków, dzięki którym powstał nasz kościół, wrócić, aby podziękować Bogu i ludziom. Będzie to czas modlitwy i refleksji nad historią, która nas tworzy.

W sobotę 4 lipca zostanie odprawiona Msza św. w nowym kościele św. Piotra i Pawła. Będzie to spotkanie historii ze współczesnością. Przewidziany jest wykład na temat religijności na naszych ziemiach w czasach, kiedy powstawał kościół drewniany w Zakrzowie w XVIII w. i jej ewolucji, aż po współczesne czasy. Przewidziany jest również dla dzieci konkurs wiedzy o św. Pawle, którego eliminacje odbędą się w szkole podstawowej w Ligocie, a finał będzie miał miejsce 4 lipca w Zakrzowie. Popołudniu obchody jubileuszowe przeniosą się na boisko w Zakrzowie, gdzie rozpocznie się część kulturalna, która zakończy się zabawą.

W niedzielę 5 lipca rozpoczniemy główne obchody jubileuszowe uroczystą summą odpustową ku czci św. Piotra i Pawła. Przewodniczyć Mszy św. będzie ks. Rektor Joachim Waloszek. Towarzyszyć mu będą zaproszeni księża z dekanatu i inni duchowni związani z naszą parafią. Oprawę artystyczną zapewni schola kleryków z Seminarium Duchownego w Opolu. Następnie w korowodzie przejdziemy na boisko, gdzie rozpocznie się dalsze świętowanie w oprawie artystycznej zaproszony zespołów, różnych atrakcji rozrywkowo-kulturalnych, loterii fantowej, przy wspólnym biesiadowaniu śpiewie, które przerodzi się w zabawę taneczną. Główną atrakcją dnia będzie spektakl pt. „Tobiasz” w wykonaniu Teatru A z Gliwic. W ciekawej i uwspółcześnionej formie zostanie nam przedstawiona historia biblijnego Tobiasza.

Jubileusz to chwila wdzięczności za dar kościoła na naszej ziemi, za wiarę naszych przodków, ale to także spojrzenie w przyszłość przez pryzmat historii, która nas stworzyła i nadal tworzy. Nasi przodkowie przez wiarę budując kościół na naszej ziemi dali nam „korzenie” i „skrzydła”! „Korzenie”, abyśmy wiedzieli, gdzie jest nasz dom, Boży i ludzki, zaś „skrzydła”, abyśmy wiarą niesieni urzeczywistniali, to czego nauczyliśmy się w domu, Bożym i ludzkim. Mamy nadzieję, że jubileusz głęboko zapadnie w sercach wszystkich parafian i gości, którzy nas w tych dniach odwiedzą.

Biuletyn informacyjny "Zakrzów Turawski - ścieżka historyczna"

Biuletyn informacyjny "Zakrzów Turawski - informacje ogólne"